Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


olivoun

Toto je starší verze dokumentu!


Olivoun

Olivoun je běžné označení člověku podobného živočišného druhu Homo olivae, jehož definice leží na pomezí pojetí antropologického, zoologického a etnologického. Vymezení etnologické preferují převážně sami olivouni, kteří sebe chápou jako lidský národ Olivounů. Extrémní názorové proudy řadí olivouny mimo klasifikaci rodu Homo, někdy dokonce mimo kmen Chordata. Věda zabývající se olivouny se nazývá olivounistika.

Popis

Olivoun má čtyři končetiny: dvě ruce a dvě nohy. Jedinci se dělí na samce a samice. Podle odhadů průměrně dorůstají výšky kolem 160 cm, jejich tělesná stavba je oproti člověku celkově křehčí, což však může být zapříčiněno horšími podmínkami ve vývojovém období. Zdravý olivoun má dvacet zubů. Olivouni se dožívají zhruba polovičního věku než lidé, ale i zde nemusí být příčina genetická, ale spíše socioekonomická. Samice olivounů vrhá 1-12 olivouňat několikrát ročně. Mládě je brzy po narození práceschopné. Barva pokožky olivounů je shodná s lidskou, nezřídka se však vyskytují jedinci zelení. Není známo, zda je tato zelenost vrozená, či jde o kulturní atribut.

Výrazné odlišnosti oproti člověku

Olivoun má v ústní dutině svinutý jazyk, který je schopen velikou rychlostí vystřelovat do prostoru. Tuto schopnost využíval v minulosti hlavně k lovu, v současnosti spíše k činnostem běžného života. Vystřelování jazyku bývá i projev zlozvyku, podobně jako časté plivání u lidí.

Výrazným znakem olivouna je jeho předkus. Spolu se svinovacím jazykem je patrně příčinou tzv. lehké artikulační disfunkce.

Při přechodu do útlumově-relaxační fáze organismu olivoun výrazně zmenší svůj objem, obecně se tento jev nazývá splasknutí. Před probuzením se olivoun vrací do původního objemu.

Výskyt

Olivouni svým výskytem zpravidla kopírují výskyt člověka, většinou vytvářejí kolonie kolem lidských předměstí, ale nacházejí se i v městkých centrech, na venkově i v člověkem neobydlených oblastech. Počet olivounů na Zemi není znám, ale zcela jistě převyšuje počet lidí minimálně desetinásobně.

Sociální vztahy

Olivouni obvykle žijí ve velkých koloniích vmístěných do plošně velmi omezeného prostoru. Olivounské doupě, jak je prostor v běžné terminolgii nazýván, slouží ke spaní, sociálním interakcím, drobným domácím pracem a dalším činnostem na které mimo pracovní dobu zbývá čas. Poté je doupě opuštěno a jeho osazenstvo včetně mláďat odchází do zaměstnání. I z toho důvodu bývá doupě situováno v blízkosti, dolů, lomů či továren, kde je lidé využívají jako levnou či bezplatnou pracovní sílu. Sociální hierarchie osazenstva doupěte dosud nebyla rozlišena.

Těsnost rodinných vazeb olivounů není ještě zcela známá, nejasnou zůstává i problematika polygamie, sexuálního života a homosexuality.

Olivoun ve světových jazycích

  • anglicky: oliver
  • česky: olivoun
  • čínsky: youganlanren 油橄揽人 [joukanlanžen] nebo youganlanzhe 油橄揽者 [joukanlanče]
  • chorvatsky: maslinar
  • maďarsky: olaj bogyó férfi
  • německy: der Oliwon
  • olivounsky: olivon
  • polsky: pan oliwkowy, człowieczysko oliwkowe
  • portugalsky: o azeitonista
  • rusky: оливник
  • slovensky: olivún
  • španělsky: el aceitunista
  • srbsky: maslinar

Biologická klasifikace

Obecně přijímané taxonomické zařazení olivouna ilustruje tabulka. Druh Homo olivae není oproti původním představám biologů dále nedělitelný, ale patrně se ještě na úrovni poddruhu štěpí minimálně na dvě formy Olivouna domácího (Homo olivae domesticus) a Olivouna skalního (Homo olivae petraensis). Otázka, je-li toto dělení nutné vést na úrovni poddruhu či druhu není ještě uspokojivě řešena, o schopnosti zástupců těchto dvou taxonů rozmnožovat se mezi sebou není z etických a estetických důvodů raději nic známo. V subaktických oblastech s částečným přesahem do oblastí arktických se vyskytují jedinci tzv. severského typu vyznačující se zúženými očními průhledy. Pravděpodobně jde však o olivouna domácího po generace vystavovaného studeným a silných větrům.

Vědecká klasifikace druhu Homo olivae

Říše: Živočichové (Animalia) Podříše: Mnohobuněční (Metazoa) Kmen: Strunatci (Chordata) Třída: Savci (Mammalia) Nadřád: Placentálové (Eutheria) Řád: Primáti (Primates) Nadčeleď: Hominoidi (Hominoidea) Čeleď:Hominidi (Hominidae) Podčeleď: Homininae (Homininae) Rod: člověk (Homo) Druh: Olivoun (Homo olivae)

olivoun.1434382934.txt.gz · Poslední úprava: 2015/06/15 17:42 autor: olivoun