Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


jean-gug_lalak

Jean-Gug Lalak

Jeden nebo více uživatelů zpochybnili nezaujatost, ověřitelnost, faktickou přesnost nebo encyklopedičnost, případně i další aspekty tohoto článku.

Jean-Gug Lalak (1. února 1822, Besançon – 31. října 1867, Paříž) byl francouzský olivoun s českými kořeny, zakladatel světoznámé likérky Lalak et fils, vyrábějící prvotřídní učaň.

Život

Ukázky vinět učaně Lalak et fils
Viněty bio učaně od firmy Lalak et fils

Lalakovy rodiče, manželé Lalákovi, byli úspěšní pražští olivounští obchodníci s funěčími kožkami. Maloměšťácká pražská veřejnost jim však nedokázala odpustit jejich úspěch, proto se zlomená rodina v roce 1820 odstěhovala daleko do rumunského Banátu, kde společně s dalšími olivouny podobného osudu založila prosperující vesnici Huhlenu. Sotva v roce 1822 zaschl žabincový nátěr na posledních olivounských domech, přišli do Banátu Češi a olivouny ze vsi vyhnali. Na místě Huhleny, pouhou nutnou úpravou olivounských obydlí, založili osadu Svatá Helena.

Lalakova matka byla tou dobou v pokročilém stádiu březosti a sotva s chotěm dorazila za hranice Francie, kam až byli olivouni českými osadníky pronásledováni, vrhla v Besançonu šest olivouňat. Na počest země, která je přijala, pojmenovala své děti francouzsky. Ve vrhu byl i malý Jean-Gug.

Učenlivý Jean-Gug později procestoval celou Francii a brzy se rozhodl, že poznatky z brigád na vinicích aplikuje na pěstování oliv. Po nocích budoval vlastní olivový háj, který mu brzy rodil olivy velikosti hroznového vína. Pokusit se z oliv vypálit alkohol byl jen další logický krok, ke kterému ho ponoukal jeho životem zklamaný otec. Tak světlo světa spatřil učaň (francouzky utchagne).

V roce 1848, tehdy již osamičený, založil Lalak se svými malými syny likérku Lalak et fils, která v nepřetržitém provozu vyrábí učaň dodnes.

Jean-Gug Lalak zemřel během závěrečného dne Světové výstavy v Paříži v roce 1867, kdy ve svém stánku s učaněm přehnal oslavu konce výstavy s neznámým japonským olivounem ze sousedního stánku s podlahovými rohožemi.

Kategorie: Významní olivouni

jean-gug_lalak.txt · Poslední úprava: 2015/07/20 13:21 autor: olivoun