Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


olivova_hora

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

olivova_hora [2015/08/06 10:34] (aktuální)
olivoun vytvořeno
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Olivova hora ======
  
 +**Olivova hora** (hebrejsky ףי ט //Ha da-Cejtim//​),​ známá též jako Olivová hora či Olivetská hora, je kopec ve východním Jeruzalémě,​ který si [[olivoun|olivouni]] od roku 1945 nárokují u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Jde o vůbec první žalobu k tomuto soudu podanou.
 +
 +=====  Příčina a historie nároku ​ =====
 +
 +Olivova hora nehraje v [[olivounská kultura|olivounské kultuře]] sebemenší sakrální roli. Důvodem olivounského nároku na vlastnictví Olivovy hory je fakt, že v době kolem přelomu letopočtu byla tato hora oblíbeným olivounským rekreačním střediskem,​ darovaným olivounům Římskou říší za špičkové obstarání materiálu na stavbu zídky v Británii a jeho dopravu na staveniště. Stavba, dnes známá jako Hadriánův val, započala vinou neschopné římské byrokracie až se zpožděním více jak 120 let.
 +
 +Přes tento nesporný fakt je již více jak 2000 let parcela načerno zastavována objekty sousedním Izraelem a jemu předcházejícími územními útvary. Vinou stavby hřbitova na západním svahu kopce byl dokonce během let poničen i olivounský bazének s bahenní lázní z prvního století našeho letopočtu (nehledě na to, že sousedstvím se hřbitovem výrazně poklesl jeho rekreační efekt) a v lednu 2006 i ratanový stánek s [[učaň|učaněm]] u parkoviště.
 +
 +Mezinárodní soudní dvůr v komplikované poválečné době olivounský nárok vytrvale odsouval z jednání, později se z tohoto odročování stala nepsaná forma projevu arogance a nadřazenosti lidského plemene nad olivouny. Pravou příčinou odkladu však zřejmě bude neobyčejná komplikovanost případu.
olivova_hora.txt · Poslední úprava: 2015/08/06 10:34 autor: olivoun