Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


jean-gug_lalak

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

jean-gug_lalak [2015/07/20 13:21] (aktuální)
olivoun vytvořeno
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Jean-Gug Lalak ======
  
 +^ {{:​nuvola_apps_important_orange.svg.png?​direct|}} | Jeden nebo více uživatelů zpochybnili nezaujatost,​ ověřitelnost,​ faktickou přesnost nebo encyklopedičnost,​ případně i další aspekty tohoto článku. |
 +
 +**Jean-Gug Lalak** (1. února 1822, Besançon – 31. října 1867, Paříž) byl francouzský [[olivoun]] s českými kořeny, zakladatel světoznámé likérky [[Lalak et fils]], vyrábějící prvotřídní [[učaň]].
 +
 +=====  Život ​ =====
 +
 +[{{ :​ucan.jpg?​direct&​200|Ukázky vinět učaně Lalak et fils}}]
 +[{{ :​utchagne.jpg?​direct&​200|Viněty bio učaně od firmy Lalak et fils}}]
 +
 +Lalakovy rodiče, manželé Lalákovi, byli úspěšní pražští olivounští obchodníci s [[funě|funěčími]] kožkami. Maloměšťácká pražská veřejnost jim však nedokázala odpustit jejich úspěch, proto se zlomená rodina v roce 1820 odstěhovala daleko do rumunského Banátu, kde společně s dalšími olivouny podobného osudu založila prosperující vesnici [[Huhlena|Huhlenu]]. Sotva v roce 1822 zaschl žabincový nátěr na posledních olivounských domech, přišli do Banátu Češi a olivouny ze vsi vyhnali. Na místě Huhleny, pouhou nutnou úpravou olivounských obydlí, založili osadu Svatá Helena.
 +
 +Lalakova matka byla tou dobou v pokročilém stádiu březosti a sotva s chotěm dorazila za hranice Francie, kam až byli olivouni českými osadníky pronásledováni,​ vrhla v Besançonu šest olivouňat. Na počest země, která je přijala, pojmenovala své děti francouzsky. Ve vrhu byl i malý Jean-Gug.
 +
 +Učenlivý Jean-Gug později procestoval celou Francii a brzy se rozhodl, že poznatky z brigád na vinicích aplikuje na pěstování oliv. Po nocích budoval vlastní olivový háj, který mu brzy rodil olivy velikosti hroznového vína. Pokusit se z oliv vypálit alkohol byl jen další logický krok, ke kterému ho ponoukal jeho životem zklamaný otec. Tak světlo světa spatřil učaň (francouzky //​utchagne//​).
 +
 +V roce 1848, tehdy již osamičený,​ založil Lalak se svými malými syny likérku Lalak et fils, která v nepřetržitém provozu vyrábí učaň dodnes.
 +
 +Jean-Gug Lalak zemřel během závěrečného dne Světové výstavy v Paříži v roce 1867, kdy ve svém stánku s učaněm přehnal oslavu konce výstavy s neznámým japonským olivounem ze sousedního stánku s podlahovými rohožemi.
 +
 +**Kategorie:​** [[Významní olivouni]]
jean-gug_lalak.txt · Poslední úprava: 2015/07/20 13:21 autor: olivoun